Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka armatura do minimalistycznej łazienki?

2021-07-01
Jaka armatura do minimalistycznej łazienki?

Jaka armatura do minimalistycznej łazienki?

Minimalistyczna łazienka jest elegancka, schludna i niezwykle nowoczesna. Dąży się w niej do zachowania jak największej przestrzeni, a osiąga się to poprzez redukcję zbędnych elementów i dekoracji. Z tego powodu najlepszym wyborem do minimalistycznej łazienki będą baterie podtynkowe pod prysznic. Z kolei do wanny najlepiej zastosować baterie montowane na wannie. Przy umywalkach polecamy baterie montowane ściennie. Zobacz, jakie rozwiązania będą najlepsze do tego typu aranżacji.

Modny minimalizm w łazience – czym się cechuje?

Minimalizmem charakteryzuje się wiele współczesnych stylów aranżacyjnych. Każdy z nich interpretuje go na swój sposób. W minimalistycznych wnętrzach dąży się do zredukowania zbędnych ozdób i dodatków. Z tego względu wybiera się takie wyposażenie wnętrza, aby spełniało nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną funkcję. Przeważają w nim elementy o ciekawym designie i fakturze.

W minimalistycznych wnętrzach równie ważne jest zachowanie wolnej przestrzeni. Niejednokrotnie przeważają w nich puste i gładkie powierzchnie mebli i ścian. Dopuszczane są proste i zazwyczaj geometryczne ozdoby ścienne. Ważne, aby w łazience wydzielić strefy - to klucz do udanej aranżacji. Strefa "sucha" to przestrzeń na umywalkę, misę WC i szafki. Strega "mokra" to prysznic i wanna. Ważne aby strefa sucha byla bardziej dostępna, gdyż korzystamy z niej częściej.

W łazienkach minimalistyczny styl ma także swój praktyczny wymiar. Im mniej jest w niej przedmiotów, ozdobnych żłobień na meblach, tym łatwiej jest utrzymać ją w czystości. Wystarczy, że szybko przetrzesz gąbką powierzchnię mebli, ścianę pod prysznicem, zmyjesz podłogę i już możesz cieszyć się higieniczną czystością. Elementem, który najtrudniej jest czyścić, są zawsze baterie. To one wraz ze swoimi kranami, kurkami i wężykami zajmują najwięcej czasu podczas sprzątania. Prostym rozwiązaniem do minimalistycznych łazienek będą więc zestawy podtynkowe, w których wszelkie przewody, rurki i wężyki ukrywa się w ścianie. Na zewnątrz jest tylko to, co niezbędne, czyli pokrętła wody i wylewka.

Minimalistyczne panele prysznicowe i zestawy podtynkowe

W minimalistycznej łazience najlepiej wyglądają kabiny bez brodzików. Przezroczysta szyba oddzielająca strefe prysznica od łazienki staje się niemal niewidoczna. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie.

Aby jeszcze bardziej “ukryć” kabinę, warto wybrać zestaw podtynkowy prysznicowy. Każdy z nich ma opcje wypływu wody z deszczownicy lub prysznica ręcznego. Tylko te elementy będą widoczne, reszta zostanie skrzętnie ukryta za ścianą wykończoną płytkami. Jest to niemal idealne rozwiązanie do tego rodzaju aranżacji. Dodatkowo możesz wybrać np. czarny zestaw podtynkowy, który na tle ciemnej ściany będzie mało widoczny.

Zestawy podtynkowe wymagają gruntownego remontu. Jeśli chcesz jedynie przearanżować swoją łazienkę, świetnym wyborem będą panele prysznicowe. Ich schludny i minimalistyczny design również doskonale pasuje do tego typu aranżacji. Dostępne są panele białe, czarne, srebrne czy bambusowe. Dzięki temu możesz wybrać odcień pasujący do ściany rzadziej z nią kontrastujący. Wówczas może stać się jednocześnie dekoracją wnętrza.


Wyposaż swoją wannę i umywalkę w baterię podtynkową

Jednym z popularniejszych trendów w minimalistycznych łazienkach są umywalki nablatowe bez otworu na baterię. To sprawia, że niezbędne jest wyposażenie ich w baterie stojące i wywiercenie otworu w blacie. Baterie te muszą mieć odpowiednią wysokość stanowiącą wysokość umywalki + strefę mycia rąk. Aby nieco zminimalizować ten dodatek do umywalek nablatowych, warto wybrać baterię ścienną podtynkową. Wówczas podobnie jak w zestawach prysznicowych na ścianie widoczne będą tylko pokrętła od wody lub mieszacz i kran. Umieścisz ją na wysokości dostosowanej do swojej umywalki. Dodatkowo możesz wybrać kolor o podobnym odcieniu co ściana. Baterie umywalkowe zamontowane ściennie nie zajmują przestrzeni na blacie. Pamiętaj aby strefy przenikały się - najlepiej stosując jeden wspólny wzór, np. na płytkach.

Warto wybierać wzory o geometrycznym i minimalistycznym designie. Podobny model baterii będzie pasował do wanny zarówno narożnej, jak i przyściennej. Wówczas ukryjesz ją w wannie. Na zewnątrz będą jedynie niezbędne elementy baterii. Reszta przyłączeń będzie ukryta pod poziomem wanny. To rozwiązanie również doskonale pasuje do minimalistycznej łazienki. Plusem jest ukryty wąż prysznica ręcznego, który zazwyczaj nieestetycznie leży w wannie i po prostu przeszkadza.

Minimalistyczna aranżacja wiąże się z redukcją wszelkich zbędnych dekoracji i elementów. Unikaj więc dużych nablatowych czy stojących baterii. Lepszym wyborem będą modele podtynkowe, które umożliwiają schowanie większej części baterii pod ścianę. Dzięki nim unikniesz zbędnych rurek i przyłączeń w widocznym miejscu. Ułatwisz sobie także sprzątanie łazienki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel