Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować panel prysznicowy?

2021-02-03
Jak zamontować panel prysznicowy?

łazienka

Wśród paneli prysznicowych możesz znaleźć modele montowane naściennie, podtynkowo, w rogu kabiny, a także modele wolnostojące. Każdy z nich montuje się w nieco inny sposób. W tym wpisie podpowiadamy, jak zamontować panel prysznicowy krok po kroku.

Do jakiej łazienki pasuje panel prysznicowy montowany narożnie?

Każdy róg pomieszczenia jest zawsze najbardziej problematycznym miejscem. Szczególnie kiedy nie dysponujesz dużą przestrzenią i każdy centymetr jest dla Ciebie bardzo ważny.
Podobnie jest w małych łazienkach. Najlepiej sprawdzają się w nich małe kabiny narożne z przesuwanymi drzwiami. Pozwala to maksymalnie zaoszczędzić miejsce. Jednak co zrobić z przestrzenią małej kabiny? Jak ją urządzić, aby kąpiel pomimo niecałego metra kwadratowego była nadal komfortowa?
Rozwiązaniem jest panel prysznicowy montowany narożnie. Panele montowane na jednej ze ścian, zawsze zabiorą więcej miejsca niż model narożny. Dzięki niemu nawet w niewielkiej kabinie możesz zapewnić sobie domowe SPA z masażem. Pmiętaj, że panel posiada hydromasaż, którego dysze rozbijają wodę poziomo, dlatego nie wskazane jest aby drzwi kabiny znajdowały się na przeciwko panela.
W naszym sklepie znajdziesz wiele uniwersalnych paneli prysznicowych. Możesz zamontować je zarówno na ścianie, jak i w narożniku. Dzięki temu, otrzymujesz naprawdę szeroką ofertę paneli prysznicowych narożnych o przeróżnym designie i kolorystyce. Dobór odpowiedniego modelu do wystroju łazienki jest u nas banalnie prosty.

Umiejscowienie panelu prysznicowego

Zanim zaczniesz sam montaż panelu prysznicowego, jeszcze na etapie remontu łazienki dobrze zaplanuj przyłącze wody. Choć panel montuje się za pomocą wężyków, które pozwalają na 50 centymetrów swobodnego dopasowania panelu, to jednak muszą one się schować pod korpusem panelu. Postaraj się poprowadzić przyłącza wody na jak najdokładniejszej wysokości. Dedykowaną wysokością jest 1 metr od podłogi lub brodzika.
Standardowy rozstaw przyłączy wody w Polsce to 15cm w osi otworów, co oznacza, że wraz z elementami montażowymi zabiera 18cm. W przypadku, gdy wybrałeś narożny panel prysznicowy węższy niż 18 cm, najlepiej poprowadzić przyłącze wody w pionie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystkie wężyki schowają się pod korpusem. Aby ustalić odpowiednią wysokość montażu panela, weź pod uwagę wysokość brodzika i wysokość najwyższego użytkownika panelu. Deszczownica powinna być min. 15 cm nad głową osoby biorącej kąpiel. Z kolei dysze do masażu nie powinny sięgać powyżej linii barków. Standardowa wysokość dla deszczownicy to 190-210 cm.

Montaż panelu prysznicowego

Każdy panel prysznicowy Corsan dostępny w naszym sklepie oferowany jest wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami. To znacznie ułatwia i skraca czas montażu. Nie musisz szukać pasujących elementów. Ponadto z takim zestawem przekonasz się, że instalowanie panelu pod prysznicem jest łatwe.

Jeśli już ustaliłeś wysokość, na której powinien znajdować się Twój panel prysznicowy, czas na wywiercenie otworów. Użyj do tego specjalnego wiertła do glazury. Dzięki temu unikniesz ponownego remontu z powodu pękniętych płytek. Grubość wiertła, a tym samym wielkość otworu dopasuj do posiadanych kołków rozporowych. Montowanie panelu do ścian z płyt kartonowo-gipsowych nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak jeśli jesteś do tego zmuszony – użyj przeznaczonych do tego kołków.

Następnym krokiem będzie zamontowanie dołączonych do panelu konsoli naściennych lub narożnych. Aby być pewnym stabilności montowanego elementu, przykręć dwie konsole – na górze i na dole.
Kolejny krok obejmuje przyłączenie wężyków w oplocie do przyłączy wody. Pamiętaj, aby czerwony wężyk podłączyć do ciepłej wody a niebieski do zimnej. Ważne jest również odpowiednie uszczelnienie przyłączy czy to uszczelką, pastą, czy pakułami konopnymi. Następnie zawieś panel na zamontowanych wcześniej konsolach. Uważaj, aby nie przycisnąć wężyków, co mogłoby utrudnić przepływ wody. Na sam koniec podłącz wąż prysznicowy do słuchawki.

W ten sam sposób montujemy każdy panel prysznicowy. Pod tym względem wyposażenie Twojego modelu nie wpływa na rodzaj montażu.
Jak widzisz, montaż panelu prysznicowego wcale nie jest trudny. Z powodzeniem możesz wykonać go samodzielnie z użyciem podstawowych narzędzi. Pamiętaj, aby podczas montowania panelu zakręcić zawór główny wody. W przeciwnym razie może grozić Ci mała powódź. Pamiętaj również aby w węże do ciepłej i zimnej wody włożyć dołączone siatki zapobiegające osadzaniu się kamienia. Przed montażem panelu, baterii czy kolumny prysznicowej zawsze nalezy przepłukać instalacje wodną (zwłaszcza w nowym budownictwie) aby resztki gruzu nie wpadły do urządzenia końcowego. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach aby samodzielnie zamontować panel, a chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie zamontowane prawidłowo – skorzystaj z usług specjalisty.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel