Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić wąską łazienkę?

2022-08-29
Jak urządzić wąską łazienkę?

Jak urządzić wąską łazienkę?

Wąskie pomieszczenie może być, wbrew pozorom, interesującym punktem wyjścia do stworzenia funkcjonalnej i komfortowej łazienki. Co należy wiedzieć na temat urządzania tego typu przestrzeni? Jakie są zalety wąskiej łazienki i jakie problemy się z nią wiążą? W naszym praktycznym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Aranżacja wąskiej łazienki – wyzwanie, które się opłaca?

Posiadasz wąską łazienkę i masz obawy, że pomieszczenie nigdy nie będzie wystarczająco wygodne, żeby sprostać Twoim wymaganiom? Tak nie musi być. Umiejętnie dostosuj się do pewnych ograniczeń, jakie niesie ze sobą architektura takiego pomieszczenia, a to, co wydaje się jego wadą, bez większego trudu przekujesz w zaletę. Pomyśl o tym, że stosując niezbyt szerokie meble z baterią naścienną lub montowaną obok umywalki nablatowej, możesz wykorzystać aż dwie długie ściany. Na przeciwległych końcach stwórz kluczowe, pod kątem funkcjonalności, strefy: kąpielową, prysznicową albo dedykowaną praniu.

Mała wąska łazienka – co o jej aranżacji warto wiedzieć? Sprawdzone porady ekspertów

Szukasz inspiracji na wąską łazienkę z wanną lub prysznicem? Sporo znajdziesz ich w internecie, zwłaszcza w social mediach. Tafisz w nich na posty, prezentujące efekty metamorfoz tego typu pomieszczeń. Jakie płyną wnioski z ich analizy? Oto garść tych, które naszym ekspertom wydają się najcenniejsze:

  • Kluczowe w przypadku urządzania małej łazienki jest wizualne wyrównanie proporcji pomieszczenia. Pomogą Ci w tym kolory (poświęcimy im za chwilę więcej miejsca) oraz lustra.
  • Zadbaj o dobre doświetlenie całego pomieszczenia – nawet jeśli w wąskiej łazience okno znajduje się na krótszej ścianie. Lampy wiszące, kinkiety czy przypodłogowe listwy LED mogą Ci pomóc wyczarować właściwy efekt.
  • Warto zwrócić uwagę na podłogę wąskiej łazienki: szachownica czy płytki wyznaczające poprzeczny względem dłuższych ścian kierunek będą lepszym wyborem niż długie, równolegle ułożone panele.
  • Weź pod lupę szczegóły – to, że dany element wyposażenia zmieści się w ciasnym pomieszczeniu, nie oznacza jeszcze, że wygodnie będzie z niego korzystać. Upewnij się, że np. przy umywalce można będzie wygodnie stać, że będziesz mieć dostęp do pralki i że drzwi kabiny prysznicowej będą się bez problemu otwierać.
  • Zawsze wybieraj do wąskiej łazienki meble pojemne, ale płytkie – nie będą przeszkadzać w dość wymagającej przestrzeni.
  • Sedes czy umywalkę w bardzo wąskiej łazience zainstaluj na stelażach podtynkowych – po ich zabudowaniu zyskasz półki w sam raz do wykorzystania na podręczne przedmioty.

Wąska łazienka z prysznicem czy z wanną? Oto jest pytanie!

Co będzie lepszym rozwiązaniem: wąska łazienka z wanną czy z prysznicem? Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie wymiary ma pomieszczenie, a przede wszystkim – jaka jest jego szerokość. Właśnie na końcu wąskiego, długiego pomieszczenia warto zaaranżować strefę kąpielową, żeby optycznie je skrócić i dodać mu przytulności. Jeśli jest na tyle szerokie, że bez trudu pomieści wannę, możesz się pokusić o zainwestowanie w wybrany model – nawet wolnostojącyWanna przyścienna może być zamontowana również na dłuższym boku łazienki, o ile nie uniemożliwi swobodnego korzystania z łazienki i pozwoli wygodnie przechodzić obok strefy kąpielowej.

W małej, wąskiej łazience lepszym pomysłem będzie kabina prysznicowa, zarówno tradycyjna, z wysokim brodzikiem, jak i nowoczesna, typu walk-in, wyposażona w takie rozwiązania, jak panel prysznicowy z termostatem.

Jak optycznie poszerzyć wąską łazienkę? Te kolory Ci w tym pomogą

Nie bez znaczenia pozostaje w aranżacji wąskiej łazienki to, jakie kolory wykorzystasz. Dzięki umiejętnemu ich zastosowaniu możesz z powodzeniem optycznie wymodelować przestrzeń, przybliżając do siebie odległe ściany i oddalając te, które są blisko siebie. Nie ma znaczenia, czy mówimy o pomalowaniu ścian lateksową farbą, czy o położeniu kafelków ceramicznych czy gresowych płytek. W każdym przypadku zasada jest prosta: ciemne i ciepłe kolory przybliżają, natomiast chłodne i jasne – oddalają.

Jednocześnie należy mieć na uwadze spójność i harmonię całej aranżacji, żeby nie tworzyć wrażenia wizualnego chaosu. W praktyce najlepiej jest dobierać dwa różne odcienie tego samego koloru lub sięgać po kontrastowe barwy uzupełniające, znajdujące się naprzeciw siebie na kole kolorów. Możesz więc jasny, popielaty odcień szarości zastosować na dłuższych ścianach wąskiej łazienki, a antracyt – na krótszych lub skontrastować na podobnej zasadzie beż i kawowy brąz.

Wystarczy umiejętnie wykorzystać dostępną w wąskiej łazience przestrzeń, żeby stworzyć pomieszczenie wygodne i sprzyjające użytkowaniu przez całą rodzinę. Zamiast więc narzekać, że nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią, postaw na sprytne wykorzystanie tej, która przypadła Ci w udziale. Z pewnością pomogą Ci w tym rozwiązania, które oferuje firma Corsan.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel