Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aranżacja strefy kąpielowej w łazience na poddaszu

2022-06-01
Aranżacja strefy kąpielowej w łazience na poddaszu

Poddasze jest jednym z najtrudniejszych do aranżacji miejsc w domu. Wynika to głównie z obecności skosów, które znacznie zmniejszają przestrzeń użytkową. Wystarczy dobrze zaplanować to miejsce, aby stworzyć wygodną i w pełni funkcjonalną łazienkę. Od czego zacząć? Czy na poddaszu można stworzyć łazienkę z wanną i prysznicem?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Poddasze jest miejscem ustronnym i spokojnym. Zlokalizowane jest na uboczu od najczęściej użytkowanych pokojów w domu, a także najruchliwszych ciągów komunikacyjnych. Jest to zatem najlepsze miejsce na aranżację sypialni lub łazienki. Świetnym rozwiązaniem są także salony łazienkowe, które subtelnie łączą sypialnię z łazienką, bez wyraźnej ścianki działowej.

Aranżację łazienki na poddaszu z wanną czy prysznicem? Zacznij od analizy przestrzeni i jej wartości użytkowej. Jeśli masz dość spore skosy, przestrzeń użytkowa będzie znacznie mniejsza. Jak ją obliczyć? Wystarczy, że zmierzysz powierzchnię podłogi, nad którą sufit położony jest na wysokości nie mniejszej niż 190 cm. Dzięki temu będziesz wiedział, ile miejsca mogą zająć poszczególne elementy wyposażenia łazienki, czyli wanna, kabina prysznicowa, umywalka i meble łazienkowe.

Aby łazienka na poddaszu była komfortowa, musisz zarówno w kabinie prysznicowej, jak i nad wanną mieć dostatecznie dużo przestrzeni, aby stanąć wyprostowanym. Pamiętaj, że dno wanny jest nieco wyżej niż podłoga, więc ta przestrzeń musi być nieco wyższa. Pomysł lokalizacji wanny w kącie pod skosem nie jest zbyt dobry, ponieważ wchodzenie do niej i wychodzenie może stanowić duży problem. Rozwiązaniem go jest stworzenie szerszej półki na akcesoria łazienkowe, która będzie zlicowana z górą wanny. W ten sposób zagospodarujemy nieużytkową przestrzeń, która z pozycji wanny będzie bardzo potrzebna. Wanna umieszczona pod oknem połaciowym, to bardzo dobre rozwiązanie, nie tylko dlatego, że uzyskujemy przestrzeń (okno jest nieco wyżej niż ściana skosu) ale również dostarczamy sobie przyjemnych widoków kąpieli pod gwiazdami :). Połączenie szerokiej półki i okna pozwoli nam na stworzenie miejsca na rośliny. Pozostałe miejsce pod skosami możesz zagospodarować na szafki łazienkowe, komody czy półki na zapasowe ręczniki.

Prysznic czy wanna – urządzamy nowoczesną łazienkę na poddaszu

Czy łazienka na poddaszu ze skosami może być wyposażona i w prysznic, i w wannę? W tym wypadku skosy wcale nie muszą być problemem. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają Ci tak dobrać wyposażenie łazienkowe, aby korzystanie z niego nawet pod dużymi skosami było komfortowe, a montaż bezproblemowy. Jedynym ograniczeniem może stać się zbyt mała przestrzeń łazienki.

Nowoczesne łazienki na poddaszu o dużych skosach mogą być wyposażone w wanny wolnostojące. Ten model wanny pozwala Ci postawić ją w miejscu, w którym korzystanie z niej będzie najwygodniejsze. Nie musisz montować jej pod ścianą, jeśli masz tam zbyt duże nachylenie stropu.

Jeśli jednak marzy Ci się prysznic, na pewno najlepszym rozwiązaniem będą kabiny prysznicowe walk-in lub bezbrodzikowe. Prysznice łazienkowe mogą mieć kształt i rozmiar dopasowany do wymagań pomieszczenia. Baterię prysznicową i deszczownicę możesz umieścić na pochyłym stropie. Wystarczy, że wykorzystasz możliwości, jakie dają zestawy prysznicowe podtynkowe. Cała instalacja wodna wraz z rurkami znajduje się w ścianie, dzięki czemu możesz ją dopasować do nachylenia stropu. Z kolei deszczownicę i baterię umieścisz na takiej wysokości, aby korzystanie z obu elementów było dla Ciebie wygodne, stosując ramie sufitowe.

Pomysły na aranżację łazienki na poddaszu

Niezależnie od powierzchni łazienki na poddaszu jej praktyczne i estetyczne urządzenie jest jak najbardziej możliwe. Warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, które pozwolą Ci wykorzystać każdą wolną przestrzeń, także tę pod bardzo dużymi skosami.

Mała łazienka na poddaszu z prysznicem w stylu industrialnym

Jeśli masz mało miejsca na poddaszu, urządź łazienkę w stylu industrialnym. Minimalizm tej konwencji pozwoli Ci optycznie powiększyć przestrzeń. W małych łazienkach warto zdecydować się na praktyczny prysznic. Gdzie go umieścić gdy skosy są zbyt duże i praktycznie tylko środek pomieszczenia ma odpowiednią wysokość? Wygospodaruj część pomieszczenia na tzw. "mokrą strefę", w której umieścisz i wannę i prysznic. Zastosuj wannę wolnostojącą monolityczną, którą możesz oblewać wodą również od zewnętrznej strony. Odziel strefę szklaną ścianką typu walk-in. Prysznic można również umieścić bezpośrednio przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia. Zbuduj ściankę z bocznej strony wejścia, tworząc korytarz. Od strony pomieszczenia umieść zestaw prysznicowy montowany podtynkowo, lub kolumnę prysznicową z regulowaną wysokością na drążku.

Ubikację i umywalkę umieść na ścianie bez skosów, lub pod oknem połaciowym aby korzystanie z nich było wygodne. Dla stylu industrialnego wybieraj czarne baterie i dodatki, a ściany wykończ na biały lub kremowy kolor. Podłogę możesz wykończyć płytkami drewnopodobnymi.

Łazienka na poddaszu z wanną w stylu glamour

Jeśli na poddaszu masz znacznie więcej miejsca do zagospodarowania, pokój kąpielowy w stylu glamour może być doskonałym pomysłem. Koniecznie zamontuj w nim wannę wolnostojącą!. Możesz ją umieścić pod oknem w takim oddaleniu od skosów, aby wysokość stropu pozwalała na wygodne stanie w wannie. Postaw ją pod skosem do ścian, wówczas optycznie powiększysz pomieszczenie. Obok postaw baterie wannową montowaną w podłodze. Nie bój się zbudować ściany na umywalki z lustrami na wprost wejścia - wydzielając strefe "suchą". Takie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie dwóch umywalek z szafką, pufą i lustrami na odpowiedniej wysokości i stworzenie miejsca na prysznic za ścianą z lustrami.

Oprócz wanny możesz w kącie pokoju umieścić kabinę walk-in z odpływem liniowym. Tuż obok niej niech znajduje się umywalka z ozdobnym lustrem. Wszelkie półki na kosmetyki czy ręczniki możesz umieścić na ścianie pod skosem, aby wykorzystać to miejsce. Jeśli skosy są dostatecznie wysokie, świetnym pomysłem jest także ustawienie pod nimi sofy. Podłogę wykończ w kolorach czarno-białych, a ściany na jasno. Luksusu aranżacji dodadzą złote baterie i dodatki.

Urządzenie łazienki na poddaszu jest doskonałym pomysłem. Dopasuj jednak jej wyposażenie do ilości powierzchni użytkowej. W mniejszych pomieszczeniach dobrym pomysłem będzie niewielka łazienka z prysznicem w stylu industrialnym, z kolei w większych urządź pokój łazienkowy np. w stylu glamour.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel