Jakie są rodzaje baterii wannowych i jaką wybrać?
Nie ma nic bardziej relaksującego niż długa, ciepła kąpiel w wannie po całym dniu obowiązków służbowych i rodzinnych. Wiele osób właśnie z tego powodu nie rezygnuje z wanny w swojej łazience. Każda wanna ma dedykowaną baterię montowaną ściennie, nawannowo lub w podłodze. Wannę możemy napełniać wodą również przez przelew, ale to zawsze wymaga zamontowania mieszacza wody. Na rynku znajdziesz wiele modeli baterii wannowych o różnym wyglądzie i sposobie montażu. Czym kierować się przy wyborze baterii, aby pasowała ona nie tylko do wanny, ale także całej aranżacji łazienki?
Rodzaje baterii wannowych
Bateria wannowa jest nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale także ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Inne modele będą dobrze prezentowały się w łazienkach inspirowanych stylem retro, a inne w łazienkach nowoczesnych. Warto zatem poznać wszystkie rodzaje baterii wannowych, aby dobrać idealny model spełniający Twoje wymagania.
Baterie najogólniej dzieli się na ścienne oraz stojące wannowe i podłogowe. W obszarze tych kategorii można jednak wymieniać szereg modeli różniących się np. sposobem montażu. I tak, bateria wannowa ścienna montowana natynkowo była do tej pory najczęściej stosowaną. Jest dobrym rozwiązaniem dla wanien o wąskiej krawędzi, wówczas nie zajmuje przestrzeni użytkowej. Wymaga wyposażenia w zestaw prysznicowy - może to być słuchawka lub deszczownica nad wanną. Możesz wybrać modele tradycyjne, których korpus znajduje się na zewnątrz ściany. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest bateria wannowa podtynkowa, której wszystkie przyłącza i korpus schowane są w ścianie, na tzw. box. Na zewnątrz wystaje opcjonalnie: wylewka i prysznic ręczny obok pokręteł do regulacji wody.
Innym rodzajem są baterie wannowe otworowe, które umieszcza się na szerszym boku wanny, wymagają zastosowania kilku otworów w wannie. Dużym ich plusem jest możliwość schowania węża od prysznica. Dostępne są baterie wannowe 3-otworowe, które wyposażone są w pokrętło od wody, wylewkę i słuchawkę prysznica. Bardzo popularna jest także bateria wannowa 4-otworowa. Bardzo dobrze, gdy elementy baterii: mieszacz wody, mieszacz funkcyjny, wylewka i słuchawka, są osobnymi modułami. Wówczas można zastosować dowolną odległość między nimi (najlepiej 12,5 cm od osi modułu) ale również dowolną kolejność. Niejednokrotnie użytkownicy wolą aby bateria wannowa nie była ustawiona w centralnym punkcie wanny. Wówczas najlepiej zastosować wylewkę pierwszą, jak najbliżej środka wanny, a póżniej pozostałe moduły. Elementy takiego zestawu połączone są ze sobą elastycznymi wężami z oplotu.
Osobnym rodzajem jest bateria wannowa wolnostojąca, która wymaga podprowadzenia wężyków z wodą pod posadzką. Bateria ta stoi bezpośrednio na podłodze obok wanny i cechuje się znaczną wysokością. Baterie wannowe wolnostojące są najczęściej wykorzystywane do wyposażania wanien wolnostojących, szczególnie gdy te znajdują się w znacznej odległości od ściany. Możemy ją zastosować również dla wanny przyściennej, gdy dostęp do ściany jest utrudniony, np. pod mocnym skosem. Wówczas umieszczamy baterię przed wanną, uzyskując swobodny dostęp do niej.
Jaką dobrać baterię do wanny?
Na wybór baterii wannowej w dużej mierze wpływa model wanny. Przykładowo wanna wolnostojąca wymaga montażu baterii wolnostojącej, szczególnie gdy jest znacznie oddalona od ściany, gdyż model nawet z długą wylewką, montowany do ściany, nie sięgnie do jej krawędzi.
Wanna przyścienna daje znacznie większe możliwości wyboru baterii. Możesz wybrać zarówno baterie ścienne, jak i stojące. Zwróć jednak uwagę na to, że baterie stojące wymagają zrobienia otworów w wannie. Modele wanien o wąskich krawędziach, raczej nie zapewnią Ci miejsca do montażu tego rodzaju baterii. W ich przypadku najlepszym wyborem będą baterie ścienne.
Zastanów się także, czy wanna ma służyć jedynie do długich kąpieli, czy chcesz w niej również brać szybki prysznic. W tym przypadku najlepsze będą modele otworowe lub natynkowe, opcjonalnie można zastosować kolumnę prysznicową z wylewką wannową.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii wannowej?
Model wanny to nie jest jedyne kryterium wyboru, które powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem baterii wannowej. Koniecznie zwróć uwagę także na komfort użytkowania. W wannach przyściennych o wąskich brzegach zbyt długa wylewka może przeszkadzać podczas kąpieli. Warto wówczas wybierać baterie posiadające wylewkę ruchomą, którą można przekręcić w bok, gdy bierzemy już kąpiel lub gdy myjemy wannę. Taką baterię łatwo utrzymać w czystości, a jej minimalistyczna forma redukuje elementy wystające, które mogą pokrywać się brudem i kamieniem. Znacznie łatwiej utrzymasz je w czystości niż np. modele retro o bogato zdobionej formie i licznych zakamarkach, w których będzie zatrzymywał się osad z mydła czy kamień.
Na sam koniec weź pod uwagę także styl tego elementu, kolor i rodzaj wykończenia. W łazienkach industrialnych, w których obecne są liczne czarne akcenty, koniecznie wybierz modele wykończone na czarny, matowy kolor. W nowoczesnych łazienkach najlepiej zaprezentują się baterie utrzymane w błyszczącym, chromowym kolorze, których forma jest minimalistyczna i geometryczna. Z kolei w łazienkach glamour możesz zamontować baterie utrzymane w kolorze złota, które dodadzą całemu wystrojowi luksusowego charakteru.
Baterie wannowe są niezbędnym elementem głównej łazienki. Wybór odpowiedniego modelu uzależnij zatem od modelu swojej wanny, własnych preferencji i wystroju całego pomieszczenia.