Jak zaprojektować wnętrze małej łazienki z wanną narożną?

Jednym z najczęściej powielanych mitów związanych z aranżacją niewielkiej łazienki jest przekonanie, że kabina prysznicowa to jedyne słuszne rozwiązanie, pozwalające wygospodarować w niej nieco dodatkowej przestrzeni. Okazuje się jednak, że to nie prysznic, a wanna narożna sprawi, że mała łazienka zyska kilka metrów kwadratowych więcej. Poznaj sposób na małe łazienki — aranżacja z wanną narożną zadba nie tylko o Twój komfort, ale i funkcjonalność!
Jakie są rodzaje wanien narożnych?
Mimo iż najczęściej wanna narożnikowa kojarzona jest z klasycznym, trójkątnym kształtem, na rynku, dostępnych jest dziś wiele modeli, od trapezów po wielokąty. Wanna narożna musi swoją budową umożliwiać montaż w rogu pomieszczenia, a jej pozostałe parametry mogą się znacznie od siebie różnić.
Ogromną zaletą i przewagą, jaką mają wanny narożne nad klasycznymi, prostokątnymi modelami jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wanna narożna najczęściej występuje w dwóch podstawowych formach:
- symetrycznej — o bokach tej samej długości,
- asymetrycznej — o bokach dłuższych i krótszych.
Mnogość modeli, rozmiarów i kształtów sprawia, że każda mała łazienka z wanną narożną zyskuje na funkcjonalności i co najważniejsze na niewielkich powierzchniach, również dodatkowy metraż, który jest na wagę złota.
Jakie są zalety wanny narożnej w małej łazience?
Wanna narożnikowa to jedno z najlepszych rozwiązań dla małej łazienki nie tylko ze względu na optymalizację miejsca, ale i komfort oraz funkcjonalność. Wiele modeli wyposażonych jest w wygodny dla dzieci i osób starszych brodzik, pozwalający na bezpieczną i samodzielną kąpiel.
Ogromne zainteresowanie wannami narożnikowymi sprawiło, że dziś dostępne są w wielu kolorach i stylach, umożliwiając idealne dopasowanie ich do designu, w jakim urządzona została łazienka. Składają się z wielu ciekawych komponentów jak np. kolorowe korki do wanien, czy funkcja hydromasażu. Wykonywane są z kolei z różnych materiałów od stali, przez akryl, a na żeliwie kończąc.
Wanna narożna, bez względu na to, czy wolnostojąca, czy zabudowana dzięki swojej charakterystycznej budowie ma do zaoferowania o wiele więcej miejsca niż sugerowałyby jej zewnętrzne wymiary. Skonstruowana została w taki sposób, aby nawet osoba dorosła mogła wygodnie się w niej rozprostować i ułożyć.
Największą popularnością wśród nowoczesnych modeli cieszy się wanna narożnikowa asymetryczna. Jej zaokrąglone brzegi nie tylko pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, ale też dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu mogą pełnić funkcje praktycznych półek na ozdoby lub kosmetyki.
Wanna czy prysznic? - Wanna narożna z prysznicem w małej łazience, czyli połączenie idealne!
Choć długie, relaksujące kąpiele wzbogacone o leczniczą aromaterapię to doskonały sposób na rozładowanie stresu i odpoczynek, nie zawsze mamy na nie czas. Rano przed pracą lub szkołą albo w przerwie między treningiem i wyjściem na miasto najczęściej zależy nam na szybki odświeżeniu się, w czym nieoceniona okaże się kabina prysznicowa.
Na szczęście producenci wychodzą dziś naprzeciw naszym oczekiwaniom, tworząc takie praktyczne rozwiązania jak parawany nawannowe, zaprojektowane specjalnie z myślą o modelach rogowych. Ich zaokrąglony kształt i odpowiednia szerokość pozwalają na pełną swobodę, bez obaw o zalanie podłogi, mebli łazienkowych, czy znajdujących się obok wanny sprzętów AGD.
Kolejnym ciekawym pomysłem będzie również zastosowanie cieszącej się ogromną popularnością kabiny walk-in, która sprawi, że mała łazienka z wanną narożną zyska nie tylko na funkcjonalności, ale i nowoczesnym designie. W obu wariantach zamontować można baterie wannowe natynkowe, wzbogacone o słuchawkę prysznicową lub deszczownicę.
W jakim stylu można zaaranżować wannę narożną w małej łazience?
Ponieważ na niewielkim metrażu liczy się przede wszystkim funkcjonalność, ogromne znaczenie ma przemyślane zagospodarowanie przestrzeni, tak aby każdy element miał swoje zastosowanie. Mała łazienka z wanną narożną może zatem zostać wzbogacona o zamontowany nad nią system półek o niecodziennych i nieregularnych kształtach, na których znajdą się kosmetyki i niezbędne akcesoria łazienkowe.
Jeszcze ciekawszym pomysłem może być zabudowa, łącząca takie elementy jak oczywiście wanna narożna, umywalka i muszla WC, wzbogacona o kolorowe lampy LED, które nie tylko zapewniają miłą atmosferę, ale również dbające o komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki.
Kolejnym niezawodnym elementem stosowanym w każdym niewielkim pomieszczeniu jest montaż odpowiedniej wielkości luster, optycznie powiększających ilość dostępnego miejsca. Warto też postawić na jasne kolory i niewielką ilość dodatków, które nie przytłoczą łazienki. Świetnie sprawdzą się ponadto minimalistyczne baterie wannowe podtynkowe i połyskujące fronty.
Nawet bardzo mała łazienka może zostać urządzona z klasą i smakiem, bez względu na to, czy decydujemy się zaaranżować ją w stylu Hampton, japandi czy loftowym. Postaw na maksymalną optymalizację dostępnej przestrzeni i wybierz swoją wannę rogową wśród dostępnych na rynku modeli.
Polecane

Bateria umywalkowa podtynkowa Corsan CMB7515CH Lugo chromowana z wylewką
