Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować umywalkę nablatową?

2022-12-28
Jak zamontować umywalkę nablatową?

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Łazienkowa umywalka nablatowa, to jeden z najpopularniejszych wyborów przy urządzaniu nowoczesnego wnętrza. Ich ogromne zróżnicowanie pozwala dobrać kształt i design do indywidualnych preferencji i stylu aranżacji, dzięki czemu dosłownie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na umywalki nablatowe, co wyróżnia je na tle innych modeli i w jaki sposób krok po kroku fachowo wykonać ich montaż!

Czym się wyróżnia umywalka nablatowa i jakie są jej zalety?

Umywalka nablatowa to model, który w ostatnich sezonach cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem, niż tradycyjne warianty wpuszczane w blat. Choć najczęściej wykorzystywany jest w nowoczesnych aranżacjach, bez większych trudności umywalkę czy zlew nablatowy można wpasować w przestrzenie retro, glamour, a nawet vintage.

Dzieje się tak, ze względu na niezwykłe zróżnicowanie dostępnych na rynku kształtów, kolorów, a nawet materiałów, z jakich wykonywane są umywalki nablatowe. Warto zdecydować się na klasyczną białą ceramikę, bo jest ponadczasowa. Na rynku znajdują się również umywalki z hartowanego szkła, konglomeratu a nawet kamienia.

Sam intrygujący i przyciągający spojrzenia design to jednak nie wszystko, umywalki nablatowe wyróżniają się na tle innych umywalek cechami:

  • niezwykle łatwy montaż, z którym poradzi sobie każdy,
  • praktyczne, wysokie brzegi, które ułatwiają większość codziennych czynności jak mycie rąk, twarzy, czy golenie się,
  • dodatkową przestrzeń pod blatem, którą można wykorzystać na szuflady z kosmetykami, co nie jest możliwe w przypadku modeli wpuszczanych,
  • funkcyjne elementy montażowe takie jak syfony do umywalek, możemy schować wewnątrz szafki. Dla łazienek w stylu loftowych można je wyeksponować, sięgając np. po czarne lub chromowane elementy.

Na jakich powierzchniach można zamontować umywalkę nablatową?

Kolejnym ogromnym atutem, jakim umywalka nablatowa wygrywa nad tradycyjnymi modelami, jest możliwość osadzenia jej na wąskiej powierzchni blatu, tym samym oszczędzając przestrzeń w wąskiej łazience. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście sięgnięcie po szafki łazienkowe robione na zamówienie, ale można zastosować wąski regał odporny na regularny kontakt z wilgocią.

Umywalka nablatowa to jednak nie tylko świetny wybór dla miłośników klasyki! Jeśli szukasz niecodziennych, designerskich rozwiązań, możesz sięgnąć po meble! Wystarczy zrobić otwór w komodzie, stoliku, regale, z którymi świetnie będą komponować się baterie umywalkowe stojące w tym samym stylu. Dzięki takiej dowolności i odrobinie wyobraźni nawet najnudniejsza łazienka nabierze nietuzinkowego charakteru. Odważ się na styl retro stosując zabytki z czasów PRL jak: blaty po maszynach do szycia czy biurka. Chcesz zyskać jeszcze więcej miejsca w wąskiej łazience? - zamontuj baterie z boku umywalki lub naściennie!

Oczywiście decydując się na takie niecodzienne rozwiązania, warto zadbać o to by powierzchnia, na której zamontowana zostanie umywalka nablatowa, była odpowiednio przygotowana na wymagający mikroklimat, panujący wewnątrz łazienki. Konieczna będzie impregnacja drewna, czy kamienia, która zapobiegnie szybszemu zużywaniu się materiału.

Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie również po sprawdzone produkty jak laminowane blaty z płyty MDF lub HDF. Za sprawą odporności na wodę i wysokie temperatury nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji, a ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości.

Montaż umywalki nablatowej — krok po kroku

Bez względu na to, czy stawiasz na styl klasyczny czy styl nowoczesny, ceramika zawsze będzie pasować. Wybierz umywalkę nablatową okrągłą, czy nieco industrialny styl, jaki oferują umywalki prostokątne nablatowe, ich montaż zawsze jest stosunkowo szybki i prosty. Istotne jest jednak aby wszystkie kroki wykonać poprawnie i z należytą starannością, ponieważ niedociągnięcia mogą popsuć efekt, a nawet najładniejsza umywalka nablatowa, zamiast stać się ozdobą łazienki, zamieni się w nieestetyczny koszmar.

Przygotowanie otworu pod umywalkę

Oczywiście krokiem numer jeden będzie wycięcie w wybranym przez nas blacie otworu, umożliwiającego montaż takich elementów jak korki do umywalek, niezbędne do prawidłowego podłączenia instalacji. Najdokładniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem będzie położenie umywalki na blacie i odrysowanie wielkości otworu, jaki należy wyciąć. Należy pamiętać aby umywalka była postawiona w takiej odległości od ściany aby zapewnić sobie możliwość umycia jej i blatu - nie przysuwaj jej zbyt blisko! Pod blatem należy sprawdzić czy odległość od ściany i otwór w ścianie zapewnią bezproblemowy odpływ wody.

Silikonowanie umywalki

Kolejną czynnością będzie jej silikonowanie. Oczywiście konieczne będzie zwrócenie uwagi na jakość i rodzaj silikonu, który podobnie jak inne materiały, musi być odporny na działanie wilgoci i specyficzny mikroklimat, panujący w łazience. Nakładamy silikon na dolne krawędzie umywalki, a następnie całość umieszczamy na szafce lub blacie i pozostawiamy do pełnego wyschnięcia, następującego po ok. 24 godzinach.

Podłączenia umywalki do instalacji wodnej

Po wyschnięciu silikonu można przejść do ostatniego już kroku, którym jest podłączenie instalacji wodnej. Na tym etapie montujemy syfon oraz baterie umywalkowe podtynkowe lub stojące w dokładnie taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w przypadku klasycznych, wpuszczanych umywalek. Zaczynamy od zamontowania korka, następnie przechodzimy do syfonu i na końcu, do rury odpływowej.

Szukasz pomysłu na modną aranżację nowoczesnej łazienki? Marzy Ci się jedyny w swoim rodzaju design, który zachwyci Twoich gości? Bez względu na to, jaki efekt pragniesz uzyskać w swojej łazience, umywalka nablatowa to w ostatnich latach najczęstsza zmiana. W jednej z wielu dostępnych na rynku odsłon spełni nawet najbardziej wymagające oczekiwania! Postaw na klasę, styl i nietuzinkowość!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel