Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić małą łazienkę, aby była funkcjonalna?

2021-10-26
Jak urządzić małą łazienkę, aby była funkcjonalna?

 

Mała łazienka w bloku może być tak samo funkcjonalna, jak ta w przestronnej willi. Wszystko jest kwestią odpowiedniego rozplanowania każdego metra kwadratowego, doboru odpowiednich rozwiązań, ale też kolorów, które będą sprzyjać niewielkim wnętrzom. O tym, jak zaaranżować małą łazienkę z prysznicem lub wanną, przeczytasz w naszym najnowszym poradniku.

Mała łazienka, nieduży problem – stwórz z nami miejsce wygodne i stylowe

Gdybyśmy mieli wybór, pewnie każdy z nas wolałby przestronną łazienkę w stylu pokoju kąpielowego z centrum odnowy biologicznej, w której znajdzie się miejsce i na prysznic, i na wannę, i na pralkę. Niestety, nie wszystkim dany jest tak spory metraż. Na szczęście małą łazienkę w bloku można zaaranżować tak, żeby prezentowały się jak najpiękniejsza wizytówka mieszkania, a do tego była w 100% komfortowa i funkcjonalna. W blokach najbardziej problematyczna jest hydraulika, której układu nie można zmiennić. Jak w takim razie zmienić układ instalacji wodnej, aby dostosować ją do naszej wymarzonej łazienki? Jeśli nie wiesz, koniecznie czytaj dalej nasz poradnik, a dowiesz się, jak wyczarować właściwy efekt przy inwestycji najmniejszej ilości energii i środków finansowych. Jak stworzyć małą łazienkę z prysznicem? Czy w ogóle w grę wchodzi wanna? Jakie umywalki będą najlepsze i na jakich kolorach się opierać? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Mała łazienka z prysznicem – jak ją zaaranżować?

Jednym z najlepszych pomysłów na małą łazienkę w bloku jest wykorzystanie prysznica – pozwala zaoszczędzić zdecydowanie więcej miejsca niż wanna, a do tego jest praktyczny, łatwy w utrzymaniu w czystości. Doskonałym wyborem będzie zastosowanie kolumny prysznicowej o długim drążku, dzięki czemu nie będziemy musieli przerabiać przyłączy ciepłej i zimnej wody. W ten sposób przerobimy miejsce po wannie. Konstrukcja w przypadku takiego rozwiązania jest najczęściej otwarta – miejsce po wannie wydzielają szklane ścianki typu walk-in, niekiedy dwie, niekiedy tylko jedna. W natryskach sprawdzą się również nowoczesne panele prysznicowe, które same w sobie wyglądają designersko i pozwalają na korzystanie z hydromasażu. Panele prysznicowe mają do 176 cm długości, więc również przykryją dotychczasowe przyłącza wody, bez konieczności ich przerabiania. Ze względów bezpieczeństwa (na przykład w przypadku dzieci czy starszych osób mieszkających z nami w domu) dobrym wyjściem będzie wybór kolumny prysznicowej lub panela z termostatem. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci i starsze osoby nie będą narażone na poparzenia przy zmianie ciśnienia i temperatury wody w bloku. Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce i mamy możliwość przerobienia instalacji wodnej, możemy wybrać praktyczny zestaw prysznicowy podtynkowy idealnie wpasuje się w nowoczesną formę łazienki. W ofercie marki Corsan są zestawy prysznicowe montowane na płytki BOX, który zmieści się w ścianie działowej.

Mała łazienka z wanną – rozwiązania, która się sprawdzą

Aranżacja małej łazienki z wanną również może się udać, jednak w tym przypadku trzeba będzie pójść na więcej kompromisów. Przede wszystkim jedynym słusznym wyborem do niewielkiego metrażu będzie wanna przyścienna lub narożna, zamontowana w najbardziej optymalnym miejscu, na przykład między dwiema ściankami podłużnego pomieszczenia. Wanna będzie raczej nieduża, ale już taka, która ma 150 cm spełnia swoje zadanie. Przy oszczędzaniu miejsca, można zastosować półki nad wanną lub nad zabudową WC. Mimo, że będą płytkie, spełnią swoje zadanie i wprowadzą ład gdy za drzwiczkami schowamy dodatkowy papier toaletowy, szampon czy mydło. Jeśli nie chcesz zastosować półki nad wanną, wybierz większą wannę wolnostojącą przyścienną o optymalnie szerokiej krawędzi. Niewątpliwie lepszym rozwiązaniem niż kabina prysznicowa z brodzikiem, będzie zastosowanie wanny z parawanem w połączeniu z kolumną prysznicową wyposażoną w wylewkę wannową. Takie rozwiązanie nie stawia nas przed koniecznością wyboru: czy prysznic czy kabina? Jest idealnym rozwiązaniem do małej łazienki w której trudnością jest zmiana instalacji wodnej.

Aranżacja małej łazienki – o czym jeszcze warto pamiętać?

W aranżacji małej łazienki, bez względu na to, czy zdecydujesz się na prysznic, czy na wanną przyścienną, szalenie ważna jest odpowiednia… organizacja. Liczy się każdy centymetr, więc warto zainwestować w meble, które pomimo lekkich, minimalistycznych form mają zaawansowane, wygodne systemy przechowywania. Skuś się też na różnego rodzaju organizery, również te, które możesz wykorzystać pod prysznicem (na przykład montując je na ścianie czy zawieszając o rant ścianki). Miejsce możesz zaoszczędzić również, montując umywalkę nablatową, która zostawia więcej miejsca w szafce pod spodem. Możesz powiększyć metraż użytkowy, rezygnując z pralki, zwłaszcza takiej w zabudowie? Rozważ jej przeniesienie do kuchni czy pokoju gospodarczego.

Staraj się też świadomie wykorzystywać kolory, pamiętając przede wszystkim o tym, że małej łazience sprzyjać będą odcienie jasne, odbijające światło i optycznie powiększające przestrzeń. Nie musisz się jednak obawiać modnych kontrastów: jeśli ustawiasz białą wannę przyścienną na tle białej ściany pokrytej błyszczącymi kafelkami, czarna bateria wannowa z matowym finiszem będzie jak najbardziej trafionym (a przy tym szalenie ciekawym i zgodnym z trendami) pomysłem.

Aranżacja małej łazienki nie musi być szczególnie kłopotliwa – wystarczy, że wybierzesz optymalne rozwiązania, sprytnie wykorzystasz architekturę dostępnej przestrzeni i postawisz na świetną organizację. Panele prysznicowe, baterie, a nawet wanny przyścienne, których możesz potrzebować do urządzenia komfortowego wnętrza, znajdziesz w ofercie marki Corsan.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel